Kontakt

0948 90 40 10

Obľúbené (0)

Čo je to bezlaktózová diéta – pre koho je určená

31.03.2025
113
Čo je to bezlaktózová diéta – pre koho je určená

Čo je to bezlaktózová diéta – pre koho je určená

Bezlaktózová diéta je eliminačná diéta, ktorá zahŕňa úplné alebo čiastočné vylúčenie produktov, ktoré sú zdrojom laktózy. Prečítajte si, komu sa táto diéta odporúča a ako ju môžete správne vyvážiť.

Bezlaktózová diéta – čo to je

Laktóza je disacharid, ktorý pozostáva z jednoduchých cukrov: galaktózy a glukózy.  Laktóza sa tiež nazýva mliečny cukor, pretože sa nachádza v mlieku cicavcov, vrátane kráv, oviec, kôz a ľudí.  Ľudské telo potrebuje enzým laktáza na správne trávenie a vstrebávanie tejto látky. 
Laktózová intolerancia je výsledkom nedostatku tohto tráviaceho enzýmu.  Príznaky intolerancie sa objavujú v dôsledku neúplného rozkladu laktózy v tráviacom systéme.  Výsledkom je, že ľudia s intoleranciou laktózy po jej konzumácii pociťujú nepríjemné príznaky. Ak po vypití mlieka alebo mliečnych výrobkov pociťujete nepríjemné príznaky ako bolesť brucha, nadúvanie, grganie v bruchu, nevoľnosť alebo hnačku, môžete mať intoleranciu laktózy.
Laktózová intolerancia sa môže vyvinúť v dôsledku zníženia schopnosti trávenia laktózy u dospelých  alebo sa môže vyskytnúť pri rôznych ochoreniach tráviaceho systému pri poškodení čriev. Ak trpíte týmto typom potravinovej precitlivenosti, mali by ste dodržiavať bezlaktózovú diétu. Vyhnete sa tak nepríjemným ochoreniam. 
Bezlaktózová diéta zahŕňa úplné alebo čiastočné vylúčenie produktov obsahujúcich laktózu.  Nie vždy sa musíte vzdať všetkých produktov, ktoré túto zložku obsahujú. Mnoho ľudí pociťuje pozitívne výsledky pri obmedzení mliečneho cukru na tolerovateľnú dávku. Pamätajte, že bezlaktózová diéta je eliminačná diéta. Takáto strava si vyžaduje úplné alebo čiastočné nahradenie škodlivých produktov bezpečnými produktmi s podobnou nutričnou hodnotou

Bezlaktózová diéta – čo nejesť a čo si môžete dovoliť

U ľudí trpiacich intoleranciou laktózy možno pozorovať rôznu individuálnu citlivosť na túto zložku. Pamätajte, že najskôr by ste si mali skontrolovať, ako sa cítite po konzumácii produktov s nižším obsahom laktózy. Môže sa ukázať, že laktózu stačí v strave jednoducho obmedziť a nie úplne vylúčiť. 
Bezmliečna diéta by mala zahŕňať predovšetkým vylúčenie mlieka cicavcov, napr. kravské, kozie alebo ovčie mlieko.  Kyslé mliečne výrobky, ako je kefír, jogurt a acidofilné mlieko, majú nižší obsah mliečneho cukru kvôli baktériám mliečneho kvasenia, ktoré sa v nich nachádzajú. To znamená, že sú často dobre tolerované a môžu zostať v bezlaktózovej diéte. To isté platí pre vyzreté syry: Gouda alebo parmezán, ktoré obsahujú zanedbateľné množstvo mliečneho cukru, môžu byť tiež dobre znášané
Ak je intolerancia akútna, odporúča sa vylúčiť všetky laktózové produkty, ktoré obsahujú aj jej malé množstvo.  Ak teda trpíte ťažkou formou intolerancie, mali by ste voliť mlieko a mliečne výrobky označené ako bezlaktózové.  Čo by ste nemali jesť, je sladké mlieko a výrobky z neho. Môžete tiež použiť dostupné lieky, ktoré obsahujú enzým laktáza. Mali by sa konzumovať pred jedlom obsahujúcim laktózu na zmiernenie príznakov intolerancie. 
Diéta bez laktózy
Bezlaktózové výrobky majú fialovú farbu etikety a sú úplne bez mliečneho cukru.  Na etikete sú označené „bez laktózy“. Pamätajte, že laktóza sa nachádza aj v spracovaných výrobkoch, ako sú hotové mäso, sladkosti a hotové jedlá. Pred kúpou produktu si všímajte jeho zloženie – laktóza je v zozname ingrediencií zvýraznená tučným písmom. 
Okrem toho by ste mali vedieť, že srvátka je tiež vyrobená z mlieka a môže obsahovať určité množstvo laktózy. Srvátka je obľúbenou potravinovou prísadou. Obsahujú ju napr. sladkosti, hotové nátierky na chlebíčky a hotové jedlá. Pred zakúpením produktu si preto vždy prečítajte etiketu.

Zdroje vápnika v bezlaktózovej diéte

Nesprávne vyvážená bezlaktózová strava pri akútnom priebehu intolerancie môže viesť k nutričným deficitom niektorých živín, napr. vápnik. Aby ste predišli nedostatkom, mali by ste pamätať na to, aby ste do svojho jedálnička zaradili bezlaktózové mliečne výrobky, ako aj rastlinné ekvivalenty mliečnych výrobkov.  Rastlinné produkty ako sójové nápoje, sójové jogurty, tofu sú obohatené o vápnik a obsahujú aj bielkoviny, čo z nich robí dobrú náhradu mliečnych výrobkov.  Mali by byť preto zaradené do jedálnička pri bezlaktózovej diéte. 
Medzi ďalšie rastlinné zdroje vápnika patria:  mandle, brokolica, kel, kapusta, sezamové semienka, mak, sušené marhule, sušené figy.  Vitamín D je nevyhnutný pre správne vstrebávanie vápnika  , preto ho nezabúdajte dopĺňať na jeseň a v zime a v prípade nedostatočného slnenia aj počas celého roka.

Bezlaktózová diéta – jedálny lístok

Jedálniček bez mliečnych výrobkov by mal byť založený na zásadách zdravého stravovania.  Svojmu zdravotnému stavu prispôsobte stravu, najlepšie s pomocou odborného dietológa.  Snažte sa zostavovať výživné jedlá, teda tie, ktoré obsahujú zeleninu a/alebo ovocie. Dodatočne pridajte cereálne produkty (najlepšie celozrnné), produkty, ktoré sú zdrojom bielkovín a produkty, ktoré sú zdrojom rastlinných tukov
Upravte proporcie na tanieri podľa taniera zdravej výživy.  Nezabúdajte na pestrosť jedálnička – siahnite po farebnej zelenine a ovocí. Striedajte rôzne obilné produkty, zdroje bielkovín a rastlinné tuky. Vďaka tomu svojmu telu dodáte množstvo rôznych živín – vitamínov a minerálov.
Nízkolaktózovým jedlom je napríklad kefír s ovsenými vločkami, vlašskými orechmi a čerstvým ovocím.  Jedlo bez laktózy je vegánsky sójový jogurt/jogurt obohatený o vápnik (s označením „bez laktózy“) s prosovými vločkami, mandľami a čerstvým ovocím.
Diéta bez laktózy

Pre koho je vhodná bezlaktózová diéta

Akákoľvek nesprávne vedená eliminačná diéta môže spôsobiť nutričné ​​nedostatky. Bezlaktózová diéta je diéta, ktorá sa rozhodne neodporúča každému.
Nikdy nedodržiavajte bezlaktózovú diétu, pokiaľ zdravotné indikácie nenaznačujú inak.  Laktóza je pre zdravých ľudí s dobrou toleranciou úplne bezpečná.  Bezlaktózová diéta sa odporúča ľuďom, ktorí majú diagnostikovanú intoleranciu tohto cukru.  Diagnostika zahŕňa vykonanie dychovej skúšky a vyšetrenie vydychovaného vodíka, ako aj pozorovanie vašich príznakov po vypití mlieka alebo zjedení mliečneho výrobku.
Okrem toho  sa nedostatok enzýmu laktázy môže vyskytnúť pri ochoreniach, ako je  celiakia, neceliakálna citlivosť na lepok, Crohnova choroba alebo potravinová alergia . Diétu často používajú aj ľudia, u ktorých sa počas liečby rakoviny vyvinula intolerancia laktózy: počas chemoterapie alebo rádioterapie. V praxi je laktóza v uvedených príkladoch často vylúčená zo stravy chorých ľudí podľa odporúčaní odborníkov: lekára a dietológa.

Diéta bez laktózy a Hashimotova diéta

Na internete môžete naraziť na odporúčania na vylúčenie laktózy a lepku z jedálnička ľudí, ktorí bojujú s Hashimotovou chorobou.  Mali by ste však vedieť, že zbytočné vylúčenie laktózy a/alebo lepku zo stravy takýchto ľudí nemá žiadny základ.  V priebehu autoimunitného ochorenia Hashimoto sa môže vyskytnúť intolerancia laktózy a/alebo lepku. Toto však nie je prirodzenou súčasťou tohto ochorenia. Ak máte Hashimotovu chorobu a pociťujete nepríjemné pocity po konzumácii laktózy, potom je vhodné vzdať sa mlieka a mliečnych výrobkov podľa vašej osobnej tolerancie k týmto produktom.
Bezlaktózovú diétu je potrebné individuálne upraviť podľa osobnej tolerancie. V akútnych prípadoch intolerancie sa odporúča túto zložku úplne vylúčiť zo stravy. V ľahších prípadoch sa odporúča konzumovať určité produkty s menším množstvom mliečneho cukru. Môžu to byť napríklad fermentované mliečne výrobky.

Bezlaktózová diéta – správna výživa nie je všetko!

Nezabúdajte, že váš celkový jedálniček by mal byť prispôsobený vášmu zdravotnému stavu a založený na odporúčaniach zdravej výživy. Zdravý životný štýl nie je len o výžive, ale aj o ďalších podstatných prvkoch: primeraná úroveň fyzickej aktivity, kvalitný spánok a psychická pohoda

Fyzická aktivita počas dňa poskytuje ďalšie zdravotné výhody, vrátane zlepšenia črevnej motility a zlepšenia chuti do jedla.  Mali by ste zvýšiť úroveň aktivity, ale nezabudnite na toto múdro – prispôsobte typ cvičenia svojim schopnostiam a vyberte si to, ktoré sa vám bude najviac páčiť. 

Súvisiace články: (27)

Pridaj komentár